Piłka do ćwiczeń – jak ćwiczyć z piłką? Jakie efekty uzyskamy?

0
13

Ćwiczenia z piłkami urozmaicają nie tylko wszelkie treningi, ale także rehabilitację. Dodatkowo, piłka do ćwiczeń pozwala na wszechstronne usprawnianie i doskonalenie ciała. Jakie są rodzaje piłek i jak wybrać dla siebie tę najlepszą, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Najpierw jednak ustalmy, jakie są…

…rodzaje piłek do ćwiczeń

Wśród piłek do ćwiczeń znajdziemy małe modele, o promieniu kilkunastu centymetrów, a także duże, dmuchane, o promieniu nawet 85 centymetrów. To piłki miękkie, przeznaczone do masażu, ćwiczenia równowagi lub obu tych czynności jednocześnie. Innym rodzajem są piłki lekarskie.

Wykonane najczęściej z syntetycznej skóry, o różnej wadze, z uchwytami lub bez. Dodatkowo, w sklepach spotkać też można piłki w kształcie fasolki, owalne lub też przypominające piłkę przeciętą w połowie. Ale o tym nieco później.

Powstaje więc pytanie:

Piłka do ćwiczeń - gibcy.pl
Jakie są rodzaje piłek do ćwiczeń?

Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać i kupić?

Osoby pragnące poprawić sylwetkę, wzmocnić mięśnie głębokie i zwiększyć koordynację, powinny wybrać dużą piłkę. Z dużą, miękką i lekką piłką można wykonywać zarówno łagodne ćwiczenia pilates, jak i dynamiczne ćwiczenia fitness, a także (jeśli jest dodatkowo wzmocniona), ćwiczenia siłowe z hantelkami. Piłka lekarska służy natomiast przede wszystkim do wzmacniania siły i poprawiania dynamiki ruchów.

Duże piłki gimnastyczne – zastosowanie

Piłki gimnastyczne (swiss ball, piłki rehabilitacyjne, piłki do fitnessu) mogą służyć do następujących zajęć:

 • Ćwiczenia koordynacyjne,
 • Zajęcia typu ABT (brzuch, pośladki i uda),
 • Zajęcia typu TBC (wzmacnianie kondycji całego ciała),
 • Pilates,
 • Aerobic,
 • Ćwiczenia nastawione na spalanie tłuszczu (Fat Burning),
 • Rehabilitacja.
 • Lista zajęć, do jakich może służyć piłka fitness, jest długa. Jakie w takim razie możemy mieć korzyści z jej używania?

  Efekty ćwiczeń z piłką gimnastyczną

  Trening wykonywany przy użyciu piłki może przynieść następujące rezultaty:

 • Zwiększenie równowagi,
 • Zwiększenie siły,
 • Poprawa ruchomości stawów,
 • Redukcja tkanki tłuszczowej,
 • Odprężenie,
 • Złagodzenie bólów w plecach, bólów głowy i bólów kostno – stawowych.
 • Dobrać odpowiednią wielkość piłki?

  Osoby o wzroście 150 – 165 cm będą potrzebować piłki o średnicy 55 cm, o wzroście 166 – 175 cm – o średnicy 65 cm, o wzroście 176 – 185 cm – o średnicy 75 cm, a osobom o wzroście przekraczającym 85 cm przyda się piłka o średnicy 85 cm.

  Uwaga: przy doborze piłki bierzemy pod uwagę nie tylko wzrost, ale również wagę. Pamiętajmy, że w pozycji siedzącej na piłce nasze stopy muszą się swobodnie opierać o podłogę. Po napompowaniu piłki sprawdzamy, czy w pozycji siedzącej kąt pomiędzy podudziem a udem wynosi 90º. Taki kąt (lub nieco większy) powinien też być pomiędzy tułowiem a udami.

  Piłki lekarskie

  Piłki lekarskie mogą być wykończone gumą lub skórą syntetyczną. Najczęściej spotykane wagi takich piłek to 1 kg, 2 kg, 3 kg, 4 kg, 5 kg, 6 kg, 7 kg, 10 kg i 12 kg. W sklepach można też spotkać modele wyposażone w specjalne uchwyty lub oka do połączenia na przykład z liną.

  W jaki sposób mogą nam się przysłużyć ćwiczenia z piłką lekarską?

  Ćwiczenia z piłką lekarską mają tę zaletę, że wymuszają pracę dużej ilości mięśni jednocześnie:

 • Dzięki niej można wykonać kompleksowy trening całego ciała,
 • Wyrzeźbić i wzmocnić mięśnie,
 • Zwiększyć dynamikę,
 • Zwiększyć ogólną sprawność, wytrzymałość i koordynację ruchów.
 • Prócz klasycznych piłek gimnastycznych i lekarskich można obecnie spotkać wiele innych rodzajów piłek. Ich zastosowanie jest dość wszechstronne, dlatego przedstawiamy kilka z nich.

  Oto one.

  Piłka do ćwiczeń - gibcy.pl
  Ile kosztuje piłka do ćwiczeń?

  Piłka Redondo

  Niewielka (18 – 26 cm średnicy), miękka i lekka. Ćwiczenia z takim przyrządem poprawiają koncentrację, relaksują i zwiększają koordynację ruchową. Piłka Redondo stanowi nieocenioną pomoc w przypadku chorób przeciążeniowych kręgosłupa, bólów stawów, zwyrodnienia stawu barkowego czy konfliktu obojczykowo – barkowego.

  Kolejnym interesującym przyrządem gimnastyczno – rehabilitacyjnym jest…

  Piłka bosu (piłka balastowa)

  Piłka bosu przypomina klasyczną piłkę gimnastyczną. Różni ją jednak jeden szczegół. Wypełniona jest 2,5 kg masą kulek, które przytrzymują ją w miejscu, ale także stanowią doskonały balast (opór), wymuszający zwiększenie wysiłku podczas ćwiczeń równoważnych i koordynacyjnych.

  Piłka do masażu

  Piłki do masażu mogą mieć gładką lub nierówną powierzchnię (przypominającą skórkę cytryny), najczęściej jednak wyposażone są w specjalne wypustki. Piłki takie najczęściej nadają się do masażu całego ciała. Po takim masażu ustępują napięcia i zwiększa się przepływ krwi w organizmie. Przyrządy te wykorzystywane są również w rehabilitacji w ćwiczeniach sensybilizacyjnych i mobilizacyjnych.

  Nie tylko okrągłe

  Choć zwykło się kojarzyć piłkę z okrągłym przedmiotem, obecnie spotkać też można piłki owalne, w kształcie fasolki czy też z różnego rodzaju uchwytami. Ciekawym przyrządem są też wspomniane piłki do balansowania, które kształtem przypominają przeciętą w połowie piłkę ze swego rodzaju platformą.

  Producenci i cena piłek do ćwiczeń

  Popularni producenci piłek do ćwiczeń to Reebok, Togu, inSPORTline, Bauer, Kettler, Spokey, Body Sculpture i Axer. Mała piłeczka do masażu kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Większe piłki do ćwiczeń można kupić już za 20 złotych. Najdroższa piłka, jaką udało nam się znaleźć, to piłka gimnastyczna do ćwiczenia z dużymi ciężarami – kosztuje ponad 1300 złotych. Jej maksymalne obciążenie to 3000 kg!

  Jaka piłka jest Waszym zdaniem najbardziej interesująca?

  Dajcie znać w komentarzach.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here