Obciążniki na kostki i nadgarstki

2
3359

Czujesz, że Twoje ulubione ćwiczenia nie sprawiają Ci już żadnej trudności?

Pora na zmianę!

Obciążniki na kostki i nadgarstki sprawią, że przełamiesz rutynę, a Twój organizm stanie przed nowym wyzwaniem. Jeśli chcesz wiedzieć, do czego służy koza i jakie ćwiczenia wykonuje się z kamizelką treningową, pozostań z nami!

Zacznijmy od podstaw.

Czym są obciążniki do ćwiczeń?

Jakie obciążniki na ręce i nogi wybrać i kupić
Jakie obciążniki na ręce i nogi wybrać i kupić?
Obciążniki na ręce i nogi to ciężarki, które dzięki specjalnemu wykrojowi i materiałom można zapinać na nadgarstki bądź kostki. Niekiedy ciężarki takie są uniwersalne i nadają się do zapinania zarówno na ręce, jak i na nogi. Są one zwykle wykonane z neoprenu i nylonu i wyposażone w regulowane paski z zapięciem na rzep. Wypełnienie stanowią tu piasek lub metalowe mikrokulki, które idealnie dopasowują się do kształtu ciała.

Do obciążników zalicza się też worek bułgarski i kamizelkę treningową, ale o nich za chwilę.

Jakie obciążniki wybrać i kupić?

Osoby, które pragną w stopniowy sposób wzmacniać mięśnie rąk i nóg, powinny wybrać obciążniki na nadgarstki i kostki. Pozwalają one na swobodne ruchy, dając jednocześnie opór.

Worek bułgarski to doskonały wybór dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za pozycję ciała i koordynację ruchową. Z kolei kamizelka treningowa przyda się jako dodatkowe obciążenie na treningu czy podczas biegania.

Co dają obciążniki do ćwiczeń?

To najważniejsze pytanie, dlatego od razu spieszymy z odpowiedzią.

Co dają obciążniki na ręce i na nogi?

Opinie specjalistów co do efektów treningów wykonywanych z obciążnikami są zgodne: budują one siłę, dynamikę i wytrzymałość.

Zakładanie obciążników do ćwiczeń pozwala też na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Wzmacniają nie tylko mięśnie kończyn, ale także mięśnie odpowiedzialne za koordynację ruchowej.

Co ciekawe (i ważne!), regularne ćwiczenia z obciążnikami mają korzystny wpływ na gęstość kości.

Efekty powinni być widoczne szybko (oczywiście w połączeniu z prawidłowymi ćwiczeniami)!

W takim razie…

Ciężarki na kostki i nadgarstki pomagają w ćwiczeniach brzucha, ud i pośladków
Ciężarki na kostki i nadgarstki pomagają w ćwiczeniach brzucha, ud i pośladków – Możesz to robić w domu!

Jakie ćwiczenia wykonuje się z obciążnikami?

Obciążniki można zakładać, by spotęgować działanie treningów w następujących dyscyplinach i rodzajach ćwiczeń:

  1. Biegi – nawet takie zwykłe luźne bieganie,
  2. Jazda na łyżwach,
  3. Sporty walki,
  4. Kulturystyka,
  5. Aerobic,
  6. Ćwiczenia fitness i cardio.

Poniżej możesz zobaczyć efektywne ćwiczenia na pośladki, brzuch oraz ćwiczenia ud z obciążnikami na kostkach ii na nadgarstkach:

To jednak nie wszystko.
Obciążniki do ćwiczeń to również najlepszy sposób na powrót do zdrowia – chętnie wykorzystywane są w rehabilitacji.

Teraz pora na kilka słów…

O worku bułgarskim

Worek bułgarski (zwany też kozą) to worek z obciążeniem, który zakłada się na ramiona. Początkowo wykorzystywany był w treningach zapaśniczych, MMA czy brazylijskim jiu – jitsu. Jednak, jak to często bywa, szybko przeniósł się do siłowni. I nic dziwnego. Dzięki możliwościom zmiany kształtu i rozkładu obciążenia w trakcie ćwiczeń kształtuje mięśnie posturalne, a także zwiększa siłę, wydolność i ogólną sprawność.

O kamizelce treningowej

Kamizelka treningowa dociąża masę noszoną na ramionach, przez co zwiększa trudność – a co za tym idzie – efektywność codziennych ćwiczeń. Taki sprzęt daje możliwość regulowania obciążenia. Miękkie ciężarki można dowolnie dokładać do specjalnych kieszeni lub je wyjmować. Dodatkowo, kamizelki treningowe mogą być wyposażone w specjalne znaki odblaskowe, a także kieszeń na odtwarzacz muzyki.

Waga obciążników na nadgarstki i kostki

Cieżarki na nadgarstki i kostki można znaleźć w wielu ciężarach, różniących się minimalnie. Przykładowe wagi takich obciążników to: 0,25 kg, 0,5 kg, 0,75 kg, 1 kg, 1,15 kg, 2 kg, 3 kg i 5 kg. Inaczej sprawa ma się z kamizelką treningową, której waga wynosi od 4,5 – 5kg do 10 kg. Z kolei worek bułgarski może ważyć od 1 do 22 kg.

Ciekawostki

Czy wiecie, że…

  • Niektóre modele obciążników na nadgarstki mają wzmocnienie na kciuk, dzięki czemu nie przesuwają się i doskonale przylegają do ręki.
  • Na siłowni najlepiej mieć swoje obciążniki, gdyż materiały, z których zwykle są one wykonane, chłoną pot.
  • Nazwa „koza” określająca worek bułgarski powstała dzięki wynalazcy tego obciążenia, Ivana Ivanowa, trenera amerykańskich zapaśników. Tam, skąd pochodził, na targach odbywały się popisy siły, a na barkach trzymało się wówczas jako obciążenie – kozę.

Producenci i cena obciążników

Popularni producenci ciężarków na nogi i ręce to Reebok, Adidas, Allright, inSPORTline, Body Sculpture, HMS czy GO Sport.

Ćwierć – czy półkilogramowe, tanie obciążniki mogą kosztować w granicach 20 złotych, obciążniki 2kg droższych firm mają cenę przekraczającą nawet 100 złotych. Najdroższe obciążenia na ręce i nogi, takie jak worek bułgarski (powleczony naturalną skórą), mogą kosztować nawet 400 zł. Najpopularniejsze wagi obciążników to 2kg, 5kg i 2x5kg.

Przed zakupem obciążników do ćwiczeń zapraszamy do przejrzenia naszych rankingów. Dzięki nim można szybko i ławo sprawdzić, które produkty cieszą się największą popularnością i od razu sprawdzić ich ceny.

2 COMMENTS

  1. Widziałam takie ciężarki w Decathlonie. Czy to, jakie kupię, ma znaczenie (że np lepiej się układają czy coś), czy po prostu liczy się obciążenie? Bo ceny są bardzo różne…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here