Mata piankowa do ćwiczeń

W ulubionym kolorze, idealnie miękka i gruba – ale nie za gruba – o doskonałej przyczepności i przyjemnej w dotyku fakturze. Taka powinna być odpowiednio dobrana mata piankowa do ćwiczeń.

Weźmy więc dziś pod lupę ten jakże przydatny gadżet. W jaki sposób wybrać najlepszy dla siebie model? Antypoślizgowa, puzzle, piankowa, gruba? Po przeczytaniu artykułu odpowiedź będzie znacznie łatwiejsza niż w tej chwili.

Przede wszystkim ustalmy…

Do jakich ćwiczeń potrzebna jest mata?

Mata treningowa jest niezbędnym wyposażeniem, jeśli uprawiamy takie sporty jak fitness, aerobic, pilates czy joga. Stanowią ochronę przed obtarciami podczas wykonywania ćwiczeń na podłodze, a także mają działanie antypoślizgowe. Ponadto, izolują od zimnego podłoża (szczególnie te grube). Podobne funkcje spełnia materac do ćwiczeń, jednak to nie on jest dziś naszym głównym bohaterem.

Dlatego zajmijmy się odpowiedzią na najważniejsze pytanie:

Jaką matę piankową do ćwiczeń wybrać i kupić?

Do dynamicznych ćwiczeń lepiej wybrać grubszą matę, która będzie chronić nas przed ewentualnymi obtarciami. Sporty, w których ruchy są wolniejsze, jak pilates i joga, można uprawiać przy użyciu cieńszych mat piankowych. Ich zadanie głównie polega na przeciwdziałaniu poślizgom.

Warto zwrócić uwagę, że do jogi produkowane są specjalne maty, nieco inne niż te do sportów dynamicznych.

Porównajmy:

Mata do fitnessu – wymiary

Maty do fitnessu spotkać można najczęściej w wymiarach: 200 x 100 cm, 200 x 120 cm, 180 x 50 cm czy 140 x 50 cm. Ich grubość zwykle wynosi od 5 do 6 mm. Kupując dla siebie matę, warto wybrać taką, na której się swobodnie zmieścimy. Jeśli chodzi o grubość maty do fitnesu, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak dynamika naszych ćwiczeń i… budowa ciała. Bardzo szczupłe osoby, które mają za cienkie maty do ćwiczeń mogą nabawić się siniaków, a przecież głównym zadaniem maty fitness jest amortyzacja.

Mata do jogi – wymiary

Grubość mat do jogi zaczyna się już od 2,5 mm. Najgrubsze maty tego typu mogą mieć 6 – 7 cm. Standardowe długości mat do jogi to 183 cm i 185 cm, ale spotkać też można w sklepach modele o długości 200, a nawet 220 cm. Ciekawym rozwiązaniem są maty cięte z rolki – dostępne są w rozmiarach docinanych co 5 – 10 cm. Opinie specjalistów mówią, by długość maty była większa niż nasz wzrost, nawet o 20 – 30 cm.

Najczęściej spotykane szerokości takich mat to 60, 66, 72 i 80 cm. Mata do jogi powinna być przede wszystkim antypoślizgowa.

Czy grubość maty jest istotna?

Zobaczmy:

Mata cienka i mata gruba – porównanie

Mata do ćwiczeń o grubości co najmniej 3,5 mm uważana jest za grubą. Choć jej cena jest zwykle wyższa, to jednak jest ona bardziej trwała i daje większy komfort podczas używania. Z kolei cienkie maty, poniżej 3,5 mm, są lżejsze i zajmują mniej miejsca, co może mieć znaczenie, jeśli na przykład przewozimy matę komunikacją miejską. Są też zwykle tańsze, ale zapewniają mniejszy komfort podczas (zwłaszcza dynamicznych) ćwiczeń.

Materiał

Maty sportowe najczęściej produkowane są z neoprenu, materiału bardzo przyjemnego w dotyku, a przy tym zapewniającego odpowiednią amortyzację. Jednak to nie wszystko! Szukając mat w sklepach, znajdziemy też modele wykonane z bambusa, bawełny, kauczuku, juty, a nawet gumy z recyklingu.

Mata piankowa do ćwiczeń – dodatki

Jeśli swoją matę przewozimy na treningi, chcemy, by podczas transportu zajmowała jak najmniej miejsca. Dlatego też najczęściej są one wyposażone w dodatki takie jak gumka z uchwytami lub specjalna torba. Dzięki takim akcesoriom przewożenie maty jest bezproblemowe.
W końcu przyszła pora na przedstawienie producentów i zaprezentowanie cen mat piankowych.

Producenci i cena mat piankowych do ćwiczeń

Do najpopularniejszych producentów mat gimnastycznych należą takie marki jak Be Active, inSPORTline, Spokey, Laubr, Sapphire, Axer, Avento czy Manduka. Najtańsza mata kosztuje około 30 złotych, natomiast najdroższa – nawet około 300 złotych.

Przed zakupem warto zajrzeć do naszych rankingów. Prezentują one produkty, które cieszą się największym uznaniem wśród użytkowników. Dodatkowo, można dzięki nim przeprowadzić szybkie i łatwe porównanie cen u wielu sprzedawców.

Zobacz inne porady i akcesoria dla kotów na 2017:

Obciążniki i ciężarki do ćwiczeń

Czujesz, że Twoje ulubione ćwiczenia nie sprawiają Ci już żadnej trudności?

Pora na zmianę!

Obciążniki na nadgarstki i kostki sprawią, że przełamiesz rutynę, a Twój organizm stanie przed nowym wyzwaniem. Jeśli chcesz wiedzieć, do…

Leave a Comment

Your email address will not be published.