Mata piankowa do ćwiczeń

3
668

W ulubionym kolorze, idealnie miękka i gruba – ale nie za gruba – o doskonałej przyczepności i przyjemnej w dotyku fakturze. Taka powinna być odpowiednio dobrana mata piankowa do ćwiczeń.

Weźmy więc dziś pod lupę ten jakże przydatny gadżet. W jaki sposób wybrać najlepszy dla siebie model? Antypoślizgowa, puzzle, piankowa, gruba? Po przeczytaniu artykułu odpowiedź będzie znacznie łatwiejsza niż w tej chwili.

Przede wszystkim ustalmy…

Do jakich ćwiczeń potrzebna jest mata piankowa?

Dobra piankowa mata do ćwiczeń
Dobra piankowa mata do ćwiczeń
Treningowa mata do ćwiczeń jest niezbędnym wyposażeniem, jeśli uprawiamy takie sporty jak fitness, aerobic, pilates czy joga. Stanowią ochronę przed obtarciami podczas wykonywania ćwiczeń na podłodze, a także mają działanie antypoślizgowe. Ponadto, izolują od zimnego podłoża (szczególnie te grube). Podobne funkcje spełnia materac do ćwiczeń, jednak to nie on jest dziś naszym głównym bohaterem.

Dlatego zajmijmy się odpowiedzią na najważniejsze pytanie:

Jaką matę piankową do ćwiczeń wybrać i kupić?

Do dynamicznych ćwiczeń lepiej wybrać grubszą matę, która będzie chronić nas przed ewentualnymi obtarciami. Sporty, w których ruchy są wolniejsze, jak pilates i joga, można uprawiać przy użyciu cieńszych mat piankowych. Ich zadanie głównie polega na przeciwdziałaniu poślizgom.

Warto zwrócić uwagę, że do jogi produkowane są specjalne maty, nieco inne niż te do sportów dynamicznych.

Porównajmy:

Wymiary maty do fitnessu

Piankowe maty do fitnessu spotkać można najczęściej w wymiarach: 200 x 100 cm, 200 x 120 cm, 180 x 50 cm czy 140 x 50 cm. Ich grubość zwykle wynosi od 5 do 6 mm. Kupując dla siebie matę, warto wybrać taką, na której się swobodnie zmieścimy. Jeśli chodzi o grubość maty do fitnesu, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty, jak dynamika naszych ćwiczeń i… budowa ciała.

Bardzo szczupłe osoby, które mają za cienkie maty do ćwiczeń mogą nabawić się siniaków, a przecież głównym zadaniem maty fitness jest amortyzacja.

Wymiary maty do jogi

Grubość mat do jogi zaczyna się już od 2,5 mm. Najgrubsze maty tego typu mogą mieć 6 – 7 cm. Standardowe długości mat do jogi to 183 cm i 185 cm, ale spotkać też można w sklepach modele o długości 200, a nawet 220 cm. Ciekawym rozwiązaniem są maty cięte z rolki – dostępne są w rozmiarach docinanych co 5 – 10 cm. Opinie specjalistów mówią, by długość maty była większa niż nasz wzrost, nawet o 20 – 30 cm.

Najczęściej spotykane szerokości takich mat to 60, 66, 72 i 80 cm. Mata do jogi powinna być przede wszystkim antypoślizgowa.

Czy grubość maty jest istotna?

Zobaczmy:

Porównanie cienkiej i grubej maty do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń o grubości co najmniej 3,5 mm uważana jest za grubą. Choć jej cena jest zwykle wyższa, to jednak jest ona bardziej trwała i daje większy komfort podczas używania. Z kolei cienkie maty, poniżej 3,5 mm, są lżejsze i zajmują mniej miejsca, co może mieć znaczenie, jeśli na przykład przewozimy matę komunikacją miejską. Są też zwykle tańsze, ale zapewniają mniejszy komfort podczas (zwłaszcza dynamicznych) ćwiczeń.

Jaka mata piankowa jest najlepsza - Gruba, chuda
Jaka mata piankowa jest najlepsza? Cienka, gruba? Sprawdź ceny i opinie! Wybierz swoją matę do fitnessu, jogi, ćwiczeń!

Materiały wykonania

Piankowe maty sportowe najczęściej produkowane są z neoprenu, materiału bardzo przyjemnego w dotyku, a przy tym zapewniającego odpowiednią amortyzację. Jednak to nie wszystko! Szukając mat w sklepach, znajdziemy też modele wykonane z bambusa, bawełny, kauczuku, juty, a nawet gumy z recyklingu.

Dodatki do mat

Jeśli swoją matę do ćwiczeń przewozimy na treningi, chcemy, by podczas transportu zajmowała jak najmniej miejsca. Dlatego też najczęściej są one wyposażone w dodatki takie jak gumka z uchwytami lub specjalna torba. Dzięki takim akcesoriom przewożenie maty jest bezproblemowe.
W końcu przyszła pora na przedstawienie producentów i zaprezentowanie cen mat piankowych.

Producenci i cena mat piankowych do ćwiczeń

Do najpopularniejszych producentów mat treningowych i sportowych należą takie marki jak Be Active, inSPORTline, Spokey, Laubr, Sapphire, Axer, Avento czy Manduka.

Najtańsza mata piankowa kosztuje około 30 złotych, natomiast najdroższa – nawet około 300 złotych.

Przed zakupem warto zajrzeć do naszych rankingów. Prezentują one produkty, które cieszą się największym uznaniem wśród użytkowników. Dodatkowo, można dzięki nim przeprowadzić szybkie i łatwe porównanie cen u wielu sprzedawców.

3 KOMENTARZE

  1. Kiedyś kupiłam za 3 złote (!!!) grubą matę piankową w Biedronce na wyprzedaży. Teraz mi się już wytarła i szukam takiej samej, najlepiej w takiej samej cenie 😉

  2. Już od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupienia maty piankowej puzzle. Nie jestem jednak pewna, czy to się sprawdza? Miał ktoś może? o wygląda fajnie i wydaje się dobra i mocna, no ale…

  3. Trzeba przyznać, że te grube maty strasznie się ślizgają po podłożu (po deskach). Miałam już dwie i każda to samo. A cienka nie daje żadnej amortyzacji prawie. I co tu teraz wybrać:P Widziałam w Lidlu maty i może się nadadzą, ale wydaje mi się, że jednak znowu będzie się ślizgać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here