Hantle i ciężarki do ćwiczeń – jaki rodzaj wybrać?

0
173

Bez obciążeń trudno mówić o jakimkolwiek postępie w zwiększaniu siły, sprawności i rzeźbie sylwetki. Jeśli planujemy wykonywać ćwiczenia siłowe w domu, warto zapoznać się z rodzajami obciążeń – do czego służą, jaką mogą mieć wagę i… które są najbezpieczniejsze. Przedstawiamy hantle i ciężarki do ćwiczeń w pigułce.

Chcesz wiedzieć, które popularne ciężarki zostały wynalezione w XVIII wieku?

Pozostań z nami!

Hantle i ciężarki do ćwiczeń - gibcy.pl
Hantle i ciężarki do ćwiczeń – jak wybrać najlepsze?

Rodzaje obciążeń

W domowej siłowni z pewnością nie powinno zabraknąć przede wszystkim hantli. Te o najmniejszej wadze, do 2 kg, chętnie wykorzystywane są zwłaszcza przez kobiety do dynamicznych treningów i często nazywane są po prostu damskimi hantlami.

Cięższe hantle, z możliwością regulacji (czyli dokładania i zdejmowania ciężarków) mogą nawet ważyć około 50 kilogramów – jeden! Treningi siłowe z wykorzystaniem sztangi wiążą się z kolei z zakupem gryfu (o ich rodzajach czytaj nieco niżej) i tak zwanych talerzy.

Dużą popularnością cieszą się też, zwłaszcza w ostatnim czasie, ciężarki typu kettlebell, zwane potocznie gruchami.

Jakie hantle i ciężarki do ćwiczeń wybrać i kupić?

Do ćwiczeń aerobowych najlepsze będą hantle z uchwytami. Przy innych treningach fitness dobrze sprawdzą się też hantelki neoprenowe czy winylowe. Wygodnie się je trzyma, nie wyślizgują się i mają mniejszą średnicę uchwytu, dzięki czemu pasują nawet do małych dłoni.

Treningi siłowe zakładają zwiększanie obciążeń, dlatego polecane są przy nich hantle regulowane i ciężarki typu kettlebell.

Na początek przyjrzyjmy się hantlom.

Hantle neoprenowe

Wykonane z wypełnienia żeliwnego i powlekane neoprenem. To obciążenia bardzo wygodne w użyciu: nie ślizgają się, amortyzują upadki i nie chłoną wilgoci. Ponadto, zwykle produkowane są w kształtach, które są ergonomiczne i zapobiegają turlaniu się ciężarków po podłodze po odstawieniu.

Dostępne ciężary to od 0,5 kg do 5 kg.

Hantle winylowe (powlekane)

To hantelki, których wagę stanowi masa betonowa, a z zewnątrz pokryte są przyjemną w dotyku powłoką winylową. Zwykle są tak zbudowane, by zapobiegać turlaniu się po odstawieniu na podłogę.

Dostępne obciążenia: od 1,5 kg do 5 kg.

Hantle z uchwytem

To ciężarki powlekane gąbką lub warstwą neoprenową. Wyposażone są w uchwyt, który najczęściej zapinamy na rzep, dostosowując długość paska. Wypełnienie takich hantli stanowi żeliwo, metal lub masa betonowa. Dzięki temu, że są wyjątkowo miękkie, z pewnością nie wyrządzą nikomu krzywdy w przypadku upuszczenia. Chłoną wilgoć, dlatego zaleca się, by miały jednego użytkownika.

Dostępne ciężary: od 0,5 kg do 5 kg.

Hantle i ciężarki do ćwiczeń - gibcy.pl
Jakie rodzaje hantli mamy do wyboru?

Hantle ogumowane

Mniejsze i lżejsze hantle są ogumowane w całości i dostępne są w ciężarach od 0,5 kg do 5 kg. Większe mają ogumowane okrągłe zakończenia. Dostaniemy je nawet w wadze 50 kg. Gumowana powłoka zapewnia większe bezpieczeństwo w przypadku upuszczenia i działa antypoślizgowo.

To wszystko, jeśli chodzi o hantle o stałym ciężarze.

Na czym polega regulowanie ciężaru w hantlach?

Hantle bitumiczne

…a właściwie talerze bitumiczne, które zakłada się na metalowe gryfy (wspomniane wcześniej hantle z regulowanym obciążeniem). Nie są tak bezpieczne i ciche jak na przykład hantle neoprenowe, ale według zapewnień producentów, również nie uszkadzają podłóg.

Talerze bitumiczne dostępne są w ciężarach od 0,5 do nawet 10 kg.

Hantle żeliwne

To również hantle regulowane. Żeliwne talerze są mniejsze od bitumicznych, a jednocześnie bardziej trwałe. Niestety, przy ewentualnym upuszczeniu są też najmniej bezpieczne i najgłośniejsze.

Dostępne wagi: od 0,5 kg do 10 kg.

Znamy już rodzaje hantli.

Teraz przyszła pora na obiecane…

Rodzaje gryfów

Najkrótszy i najmniejszy gryf stosowany jest oczywiście przy hantlach. Tu zajmiemy się jednak dłuższymi modelami:

 • Gryf prosty to stalowy pręt, który stanowi podstawowe wyposażenie każdej siłowni. Po nałożeniu ciężarków uzyskujemy sztangę, którą można ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, pleców, tricepsów, bicepsów, a także nóg.
 • Gryf łamany (lekko lub mocno) to stalowy pręt wygięty pod kątem 45 i 30°. Wykorzystuje się go do wzmacniania bicepsów i tricepsów.
 • Kratownica to gryf, który umożliwia wiele sposobów chwytania, a przez to dużo rodzajów ćwiczeń – głównie mięśni tricepsów i bicepsów.
 • Jakie obciążenia do gryfów można znaleźć na polskim rynku?

  Obciążenia na gryfy

  Obciążenia (obciążniki) na gryfy dostępne są w wagach od 0,25 kg do 25 kg (talerz olimpijski). W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, wyróżniamy talerze:

 • Kompozytowe,
 • Żeliwne oraz
 • Z tworzyw sztucznych.
 • Wykończenia powierzchni mogą być chromowane lub gumowane, a kształty talerzy – oczywiście – najczęściej są okrągłe, choć spotkać też można modele wielokątne.

  Tu mała uwaga.

  Obciążenia powlekane gumą, według opinii wielu użytkowników, w tym samej autorki artykułu, znacznie zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Wygodnie się je chwyta, a w razie przypadkowego upadku guma amortyzuje siłę uderzenia.

  W ten oto sposób doszliśmy do wynalezionych w XVIII wieku, a obecnie robiących zawrotną karierę…

  Hantle i ciężarki do ćwiczeń - gibcy.pl
  Na co zwracać uwagę kupując hantle?

  Kettlebells

  To ciężarki, które przypominają kształtem gruszkę, stąd ich potoczna nazwa, gruchy.
  Z jakich materiałów mogą być wykonane? Spotkać można gruchy:

 • Żeliwne,
 • Bitumiczne,
 • Kompozytowe.
 • Mogą być prócz tego powlekane gumą lub tworzywem, które ma amortyzować ewentualny upadek.

  Gruchy dostępne są w głównych ciężarach: 12, 14, 16, 20 i 24 kg ale obecnie spotkać można również małe ciężary: 4, 6, 8 czy 10 kg.

  Na koniec warto dodać, że hantle i ciężarki do ćwiczeń można kupić w zestawach. W takim przypadku warto pomyśleć też o dokupieniu stojaka na hantle czy ciężarki.

  Producenci i cena hantli i ciężarków do ćwiczeń

  Popularni producenci hantli to między innymi Avento, In SPORTline, Reebok, Adidas, ProFit, Marbo, Xylo czy Allright. Małe hantle i obciążenia (0,5 kg, 1 kg, 2 kg) są tanie, mogą kosztować nawet kilka złotych. Największe obciążniki, na przykład ważące powyżej 30 kilogramów, mogą nas wynieść nawet 1600 złotych za parę.

  Hantle czy kettleballs? Jaki jest Wasz wybór?
  Dajcie znać w komentarzach.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here