Akcesoria do ćwiczeń – co się przyda, aby uniknąć kontuzji?

0
44

Podciąganie się na drążku, martwe ciągi, unoszenie hantli – wszystkie te ćwiczenia mogą znacznie ułatwić odpowiednie akcesoria. Zresztą, nie tylko ułatwić. Niektóre z nich są po prostu niezbędne dla ochrony przed kontuzją. Jakie akcesoria do ćwiczeń wybrać, na co zwrócić uwagę i jak stwierdzić, czy rzeczywiście są nam niezbędne? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule.

Zaczynamy!

Akcesoria do ćwiczeń - gibcy.pl
Jakie są najbardziej przydatne akcesoria do ćwiczeń?

Komu przydadzą się akcesoria do ćwiczeń?

Oczywiście nie ma sensu zapełniać torby na trening kompletem rękawiczek, pasów i pasków. Osoba początkująca z pewnością nie potrzebuje ich na pierwszych kilku treningach. Po pewnym czasie można stwierdzić samemu, co mogłoby się nam przydać.

Po rękawiczki do ćwiczeń ze sztangą często sięgają kobiety, ponieważ – co tu dużo mówić – częste treningi i zwiększane ciężary mogą powodować powstawanie odcisków i obtarć na rękach.

Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nie bez przerwy. Wystarczy kilka tygodni treningów, by „wyrobić” sobie odciski i zgrubienia, które będą chronić skórę przed dalszymi zranieniami.

A dla kogo pasy i paski treningowe?

To już akcesoria dla osób zaawansowanych w treningach, podnoszących duże ciężary. Jednak nawet takie osoby nie zawsze decydują się na takie dodatki, z obawy przed osłabieniem mięśni.

Jakie akcesoria do ćwiczeń wybrać i kupić?

Osoby, które zamierzają regularnie trenować na siłowni, mogą pokusić się o kilka akcesoriów. Bardzo popularne są rękawiczki, które chronią skórę przed otarciami, ale także ułatwiają chwyt.

Paski na nadgarstki chronią rękę podczas podnoszenia dużych ciężarów, a paski z hakami umożliwiają długie zwisy z drążka. Pas kulturystyczny natomiast służy do ochrony kręgosłupa podczas ćwiczeń z dużymi obciążeniami.

Pas do ćwiczeń

Pasy do ćwiczeń mogą być wykonane z naturalnej skóry lub neoprenu. Opinie co do kwestii, który z materiałów jest lepszy, są podzielone. Pasy skórzane są bez wątpienia bardziej trwałe i mogą służyć wiele lat.

Z kolei pasy z neoprenu łatwiej dopasowują się do ciała. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być zapinane na klamry lub rzepy. Występują w wersji wąskiej, szerokiej oraz rozszerzanej z tyłu. Można je zakładać bezpośrednio na skórę lub na ubranie.

I najważniejsze.

W jakich ćwiczeniach może nam się przydać pas kulturystyczny?

 • Zarzucanie sztangi na klatkę piersiową,
 • Podnoszenie sztangi z podłoża (martwy ciąg),
 • Wyciskanie sztangi w pozycji leżącej,
 • Wyciskanie sztangi nad głowę,
 • Przysiady z obciążeniem.
 • Akcesoria do ćwiczeń - gibcy.pl
  Ile kosztują akcesoria do ćwiczeń?

  Rękawiczki na siłownię

  Rękawiczki używane podczas ćwiczeń na siłowni nie mają osłon na palce. Najlepsze są skórzane, z wszytym w środek cienkim włóknem i gąbką wchłaniającą pot. Usztywniają , nie blokują palców i pozwalają na wygodny, pewny chwyt.

  W sklepach znajdziemy też rękawiczki z dodatkowym wzmocnieniem na nadgarstek. Przydadzą się do wszelkich ćwiczeń ze sztangą i hantlami, a także podczas treningów na ergometrach.

  Paski treningowe

  Paski treningowe, jak wspomnieliśmy, mają chronić najsłabszą część ręki, czyli nadgarstek. Mogą być przydatne w takich ćwiczeniach jak podciąganie na drążku, podnoszenie sztangi, ściąganie drążka na wyciągu czy martwe ciągi.

  Haki do zwisów na drążku – na ręce i nogi

  Haki treningowe to paski z dołączonymi specjalnymi hakami, które umożliwiają długie zwisy z drążka. Dzięki nim ręce (lub nogi!) nie są tak obciążone i można znacznie dłużej wytrzymać w takiej pozycji. Ćwiczenie takie pozwala rozluźnić i rozciągnąć kręgosłup, a jednocześnie wzmacnia mięśnie rąk.

  Producenci i cena akcesoriów do ćwiczeń

  Wśród producentów akcesoriów do ćwiczeń znajdują się takie firmy jak Everlast, Allright, Fighter, Meteor, Spokey, Body Sculpture, POWER SYSTEM, TREC, HMS, RingStar czy Dragon.

  Cena pasów kulturystycznych mieści się w granicach 30 – 200 złotych. Za rękawiczki do ćwiczeń na siłowni zapłacimy od 12 do 200 złotych. Cena pasków (także z hakiem) to 20 – 40 złotych.

  Zobaczcie jakie jeszcze akcesoria mogą okazać się przydatne do wykonywania ćwiczeń w domu:

  Z jakich akcesoriów najchętniej skorzystacie?

  Dajcie znać w komentarzach.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here